+38 096 051 10 23

+38 056 375 51 05

 • 12.02.2018

  “МАСЛЯНА, МАСЛЯНА, ЯКА Ж ТИ МАЛА” або сім днів із життя “сирного” тижня

  З 12-го по 18-те лютого Україна відзначає свято Масниці, після якого йде суворий Великодній піст. Не новина, що свято Масляної – це язичницьке свято, вшанування бога Ярила як уособлення сонячного тепла. В календарі свят – це свято існує і його ще називають «сирним» тижнем, Сиропустом, Пущенням, «Бабським тижнем», Колодієм – праслов`янський обряд, суть якого полягала у тому, щоб змусити молодих людей задуматися про продовження свого роду, адже він бог шлюбу, примирення та взаєморозуміння. Приходив до людей на Стрітення, поновлював втрачені сили навесні.

  Колодій

  Свято Колодія, тривало протягом тижня:

  у понеділок «колодка народжувалась»,

  у вівторок – «охрещувалась»,

  у середу – «похрестини»,

  у четвер – «помирала»,

  у п`ятницю «колодку хоронили»,

  у суботу – «оплакування колодки»,

  а у неділю відбувалось завершення життєвої долі «колодки» – молоді одружені жінки «волочили колодку», – вони прив`язували колодку до тіла неодруженим парубкам та дівчатам, які не одружилися минулого року.

  «Колодій – чику – чику
  І голуб – чику – чику!
  Ждали тебе цілий рік,
  Та не довгий тобі вік».

  Під час святкового тижня зазвичай готували їжу з молочних продуктів: вареники з сиром, млинці, сирники, сирні баби, локшину та галушки також варили на молоці; з молока робили ряжанку, колотуху, розтирачку, кисіль. Всі каші також готувались у цей тиждень виключно на молоці. Тому радимо взяти на замітку українським господиням, що  приготувати і як порадувати свою родину, своїх друзів.

  Святковий тиждень Масниці ділився на Вузьку Масляну, що включала в себе 3 перші дні – гуляння у поєднанні із роботою, і Широку, якій відвели 4 дні – масове гуляння. І кожен день мав свою особливу назву і значення:

  понеділок – Зустріч;

  вівторок – Загравання;

  середа – Ласунка;

  четвер – Розгуляй;

  п’ятниця – Тещині вечори;

  субота – Посиденьки зовиці;

  неділя – Прощений день.

  У понеділок була справжня зустріч. Усі господині починали готуватися до цього свята, починали готувати млинці, ходили на гостину. Перший млинець неодмінно віддавали бідним та нужденним людям, таким чином проявляли співчуття та милосердя. Також цього дня готували опудало Масниці, одягали його в різне лахміття і виставляли на головній вулиці. Так воно там стояло цілий тиждень, доки на сьомий день його не спалять і не проведуть зиму.

   

   

   

   

Новини

Про нас

КП «Центр народної творчості «Дивокрай» Дніпропетровської обласної ради» було засновано у 2007 році. Мета підприємства - ознайомлення гостей Дніпропетровської області з історією Придніпров’я, збереження історико-культурної та матеріально-духовної спадщини для майбутніх поколінь, розвиток туризму та дозвілля населення.

Центр народної творчості «Дивокрай» радий запропонувати вам широкий асортимент сувенірної продукції власного виробництва. Мальовничі візерунки надають особливого колориту як декоративним виробам, так і канцелярським приладдям, побутовій техніці, посуду, одягу та будь-якій речі, яка втратила шарм.

 

Подробнее..